Ervaringsdeskundigen bij Revant maken het verschil

Ervaringsdeskundigen bij Revant maken het verschil
4 november 2024

Op 4 november 2024 vindt de zevende editie van de Dag van de Ervaringsdeskundige plaats. Bij Revant willen we stilstaan bij verhalen van vier bijzondere mensen die elk vanuit hun eigen ervaring bijdragen aan de revalidatie en groei van anderen. Door te delen wat zij hebben geleerd en meegemaakt, bieden zij lotgenoten praktische steun, begrip en inspiratie.

 

Sarah: ervaringen delen om anderen te helpen
Sarah de Graaf, een vijftienjarige, is al sinds haar derde in behandeling is bij Revant vanwege cerebrale parese. Zij weet hoe waardevol herkenning en steun kunnen zijn tijdens revalidatie. Door haar beperktere motoriek aan de rechterzijde van haar lichaam heeft ze veel moeten leren en aanpassen. Sarah is vastbesloten haar ervaringen te delen om anderen te helpen. “Ik wil laten zien dat je er niet alleen voor staat,” vertelt ze.

 

Tijdens de circusweek van Revant kreeg Sarah de kans om haar doorzettingsvermogen en praktische tips te delen met jongere kinderen. Zo liet ze een 7-jarig meisje zien hoe ze haar veters kan strikken en haar schoenen kan uittrekken zonder hulpmiddel. Een klein gebaar dat het zelfvertrouwen een enorme boost kan geven. Haar behandelend ergotherapeut ziet in Sarah een toekomstig ervaringsdeskundige en moedigt haar aan om vaker activiteiten te begeleiden. Het geeft Sarah voldoening dat zij nu kinderen kan helpen met de lessen die zij zelf heeft geleerd. 

 

 

 

Marjolein: van kwetsbaarheid naar kracht
Marjolein (23) liep als kind traumatisch hersenletsel op na een val van de trap. Het was een lange en zware weg, waarbij ze haar revalidatie op achttienjarige leeftijd afrondde. In eerste instantie wilde ze haar verhaal niet delen, maar na verloop van tijd kreeg ze via een blog en later gastlessen voor mbo-verpleegkundigen de kans om anderen bewust te maken van de realiteit van hersenletsel. “Toen ik vorig jaar 150 mensen toesprak in een theaterzaal, besefte ik hoeveel mijn verhaal kan betekenen,” zegt Marjolein. 

 

Voor Marjolein is het delen van haar ervaringen een missie geworden: “Voor verpleegkundigen biedt dit soort kennis steun die verder reikt dan wat boeken kunnen bieden. En jongeren met niet-aangeboren hersenletsel (NAH) waarderen het als ik tijdens een Breincafé vertel wat mijn ervaringen zijn om met NAH te leven.”

 

Internationale expertise
Marjolein: "Ik ben inmiddels gevorderd als ervaringsdeskundige en heb mijn expertise nu zelfs internationaal ingezet. Ik werd uitgenodigd om mee te gaan naar een conferentie over hersenletsel bij kinderen die plaatsvond in Glasgow, Schotland en heb daar gesproken over mijn ervaringen. Ik wil blijven werken aan het ondersteunen van anderen en ervoor zorgen dat zij zich niet zo hoeven te voelen zoals ik me ooit heb gevoeld. Want accepteren kun je niet, maar ermee om leren gaan wel."

 

 

 

Rob: vertrouwen en eigen regie
Rob Gerritsen (56) die opgroeide met Spina Bifida, weet uit eigen ervaring hoe belangrijk autonomie is voor kinderen in revalidatie. Zijn jeugd verliep grotendeels binnen de muren van ziekenhuizen en instellingen, wat impact had op zijn ontwikkeling. Rond zijn veertigste vond hij echter zijn passie in het coachen van kinderen tijdens handbike- en rolstoelclinics. “Ik wil kinderen leren dat zij zelf hun grenzen mogen bepalen”, zegt Rob.

 

Een holistische benadering
Rob is ervan overtuigd dat er een sterke link is tussen lichaam en geest. Hoewel hij niet gelovig is, gelooft hij in een holistische benadering en de bijdrage daarvan aan ons welzijn. Het is zijn wens om dit verder te ontwikkelen en in zijn werk te integreren. "Als ik dat mag inzetten in mijn werk, dan word ik daar heel blij van," aldus Rob.

 

 

 

Lotgenotencontact: een waardevolle brug voor kinderen en ouders
Bij Revant ziet men met regelmaat hoe waardevol lotgenotencontact is. Revalidatiearts Suzanne Lambregts merkt dat het contact tussen kinderen en ouders met soortgelijke ervaringen een hele belangrijke rol kan spelen in het herstelproces. “Een passende match kan steun en herkenning bieden die professionele zorg alleen niet kan bieden. Voor jongeren met NAH organiseren we bijvoorbeeld het Breincafé en de circusweek biedt kinderen met cerebrale parese de kans om in een ontspannen sfeer nieuwe vrienden te maken en hun vaardigheden te ontwikkelen”, zegt Lambregts.

 

De inzet van ervaringsdeskundigen binnen revalidatieteams biedt een waardevolle aanvulling. Hoewel Lambregts voorzichtig is in het structureel inzetten van ervaringsdeskundigen – niet iedereen heeft behoefte aan intensieve informatie – ziet ze duidelijk de meerwaarde wanneer ouders of kinderen specifieke vragen hebben. “Bij revalidatie gaat het ook om tastbare, persoonlijke adviezen, en dat komt het beste over vanuit ervaring.”

 
Samen werken aan een betekenisvolle toekomst
De verhalen van Sarah, Marjolein, Rob en Suzanne onderstrepen hoe waardevol ervaringsdeskundigheid kan zijn in revalidatiezorg. Door hun ervaringen te delen, helpen ze anderen op een manier die verder gaat dan professionele kennis: met begrip, steun en herkenning. De Dag van de Ervaringsdeskundige viert deze belangrijke rol en zet het licht op hun werk. Voor veel revalidanten is een ervaringsdeskundige namelijk niet alleen een bron van kennis, maar ook een teken van hoop en mogelijkheden.

<< Terug


www.revant.nl | Colofon | Disclaimer | Privacy statement